Dla wielu ser dzieli się wyłącznie według koloru na biały i żółty (bo przecież taki można dostać najczęściej). Sery dzielą się jednak na wiele sposobów i z wielu względów: pochodzenie geograficzne, struktura, technologia produkcji, surowiec i można by tak wymieniać do rana. Poniżej przedstawimy Państwu jak należy postrzegać te wspaniałe mleczne produkty.

Najważniejszy surowiec – mleko

Mleko tworzy podstawę do stworzenia sera. Myśląc mleko, pierwsze skojarzenie wiąże się z krową wypasaną na zielonym pastwisku. Jednak nie każdy ser ma z nimi związek. Stąd wzięła się pierwsza klasyfikacja – ze względu na surowiec. Wyróżnić możemy:- Najpopularniejsze mleko krowie (z którego wytwarzany jest chociażby Abondance czy Ementaler)

– Mleko owcze (francuski Roquefort czy polski oscypek – wszystko od owiec!)

– Mleko kozie (samo mleko, jak i sery polecane są dla alergików, którzy nie tolerują mleka krowiego)

– Mleko ośle (może się poszczycić tytułem jednego z najdroższych mlek na świecie, a kilogram sera pochodzenia oślego o nazwie Pule kosztuje ponad 1000 dolarów)

– Mleko łosie (spotykane wyłącznie na farmie w Szwajcarii, która produkuje sery o wartości ponad 500 dolarów za kilogram)

Warto tutaj także wspomnieć, że mleko mleku nie jest równe. Smak wyrobu mlecznego zależy także od tego, czym karmione jest zwierzę oraz na jakich terenach żyje.

Chronione pochodzenie

Wyróżnić można kilka oznaczeń tzw. “chronionego pochodzenia”. Oznacza to, że dany produkt, aby mieć oryginalny smak wytwarzany może być tylko i wyłącznie na danym obszarze geograficznym. Oznaczenia te chronią nazwę produktu oraz renomę danego miejsca. W ten sposób mamy:ChNP – Chroniona Nazwa Pochodzenia (każdy etap produkcji wyrobu musi odbywać się tylko i wyłącznie w danym miejscu

ChOG – Chronione Oznaczenie Geograficzne (większa część produkcji musi odbywać się na danym terytorium)

OG – Oznaczenie Geograficzne (przynajmniej jeden z etapów odbywa się na danym obszarze, a do owych oznaczeń zalicza się napoje alkoholowe)

GTS – Gwarantowana Tradycyjna Specjalność (nie bierze się pod uwagę obszaru geograficznego, ale sposób wytwarzania i skład).

Technologia wytwarzania serów

Ta kategoria opiera się na sposobie wytworzenia, bądź uzyskania skrzepu. Wyróżnia się sery:- Podpuszczkowe (najbardziej popularne, których skrzep uzyskuje się poprzez dodanie podpuszczki),

– Kwasowe (do produkcji serów używany jest zakwaszacz i podpuszczka)

– Kwasowo – podpuszczkowe (naturalna fermentacja mlekowa powoduje wytworzenie kwasu mlekowego)

– Zwarowe (podgrzana serwatka wytrąca białko, które stanowi bazę sera

Rodzaj skórki

Owy podział jest równie ciekawy, co powyższe, choć można rzec, że jest od nich bardziej popularny, bo na pierwszy rzut oka widać jaką skórkę ma dany ser. Wyróżnić można:- Sery twarde (jak nazwa wskazuje skórka jest twarda, sery dojrzewają 12 miesięcy lub więcej)

– Sery półtwarde (ich dojrzewanie wynosi maksymalnie 12 miesięcy, powstały w trakcie produkcji skrzep jest poddawany obróbce i prasowany)

– Sery miękkie (tutaj również nazwa mówi sama za siebie; okres dojrzewania takich serów to 10 – 30 dni, a konsystencja jest delikatna) – do tej grupy zalicza się także sery z przerostem niebieskiej pleśni

– Sery świeże (nie podlegają dojrzewaniu, spożywa się je od razu, bądź kilka dni po wytworzeniu)

Jak wybierać sery?

Cherles de Gaulle mawiał: “Jak można rządzić krajem, który ma dwieście czterdzieści sześć gatunków sera?”. Cóż… Może miał rację, bo każdy z nich jest wyjątkowy i żadnemu nie można się oprzeć. Jednak jak wiadomo gusta są różne, dlatego mając wybrany surowiec połowę sukcesu mamy za sobą. Reszta?

Chętnie odpowiemy na wszystkie Państwa pytania! W Naszej ofercie znajdziecie mnóstwo serów i ręczymy, że są to produkty wysokiej jakości, które sprostają nawet najbardziej wymagającym.

Stąd zapraszamy na zakupy stacjonarne na Krupniczą 14 w Krakowie, bądź za pośrednictwem strony internetowej (zachęcamy do kontaktu telefonicznego lub przez e-mail!).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sign up to our newsletter!