Dla wielu ser dzieli się wyłącznie według koloru na biały i żółty, bo przecież taki można dostać najczęściej. Gdy słyszą to rodowici Francuzi, to przecierają oczy z niedowierzaniem i zaskoczeniem. W ich kraju podział serów jest bowiem znacznie szerszy. Można je dzielić ze względu na pochodzenie geograficzne, strukturę, technologię produkcji, surowiec i wiele innych kryteriów. Poniżej kilka przykładów na podział serów, który warto znać, gdyż klasyfikacja serów to podstawa poznania ich smaku, zastosowania i historii.

klasyfikacja serów

Podział serów według rodzaju mleka

Podstawą produkcji serów jest mleko, więc trudno się dziwić, że podstawowa klasyfikacja serów dzieli je ze względu na jego pochodzenie i rodzaj. Większość osób myśląc o serze ma na myśli sery z mleka krowiego, z którego wytwarzany jest chociażby Abondance czy Ementaler). Klasyfikacja serów według rodzaju mleka wyróżnia jednak również:

  • sery z mleka owczego (francuski Roquefort czy polski oscypek – wszystko od owiec!)
  • sery z mleka koziego – zarówno mleko, jak i sery, polecane są dla alergików, którzy nie tolerują mleka krowiego)
  • sery z mleka oślego – ten surowiec może poszczycić się tytułem jednego z najdroższych mlek na świecie, a kilogram sera pochodzenia oślego o nazwie Pule kosztuje ponad 1000 dolarów,
  • sery z mleka łosia – spotykane wyłącznie na farmie w Szwajcarii, która produkuje sery o wartości ponad 500 dolarów za kilogram.

Warto tutaj także wspomnieć, że mleko mleku nie jest równe. Smak sera zależy nie tylko od zwierzęcia, które je dało, ale także od tego, czym jest ono karmione oraz na jakich terenach żyje.

Podział serów ze względu na pochodzenie

Bardzo często można spotkać podział serów według kraju, z jakiego one pochodzą. W naszym sklepie również stosujemy tę klasyfikację, dzieląc sery na sery francuskie, sery włoskie, sery polskie. Istnieje jednak jeszcze równoległa klasyfikacja serów, według oznaczeń tzw. chronionego pochodzenia.

Wyróżnić można kilka oznaczeń tzw. “chronionego pochodzenia”. Oznacza to, że dany produkt, aby mieć oryginalny smak wytwarzany może być tylko i wyłącznie na danym obszarze geograficznym. Oznaczenia te chronią nazwę produktu oraz renomę danego miejsca. Dzieląc sery w ten sposób wyróżniamy:

  • ChNP – Chroniona Nazwa Pochodzenia – każdy etap produkcji wyrobu musi odbywać się tylko i wyłącznie w danym miejscu
  • ChOG – Chronione Oznaczenie Geograficzne – większa część produkcji musi odbywać się na danym terytorium
  • OG – Oznaczenie Geograficzne – przynajmniej jeden z etapów odbywa się na danym obszarze, a do owych oznaczeń zalicza się napoje alkoholowe
  • GTS – Gwarantowana Tradycyjna Specjalność – nie bierze się pod uwagę obszaru geograficznego, ale sposób wytwarzania i skład.

Podział serów według technologii wytwarzania serów

Kolejnym sposobem podziału serów bierze pod uwagę technologię wytwarzania lub uzyskania skrzepu. Wyróżnia się zatem:

  • sery podpuszczkowe – najbardziej popularne, których skrzep uzyskuje się poprzez dodanie podpuszczki,
  • sery kwasowe – do produkcji serów używany jest zakwaszacz i podpuszczka,
  • sery kwasowo – podpuszczkowe – naturalna fermentacja mlekowa powoduje wytworzenie kwasu mlekowego
  • sery zwarowe – podgrzana serwatka wytrąca białko, które stanowi bazę sera
podział serów

Klasyfikacja serów według rodzaju skórki

Podział serów według rodzaju skórki jest równie ciekawy, co powyższe, a nawet od nich bardziej popularny, bo na pierwszy rzut oka widać jaką skórkę ma dany ser. Wyróżnić można:

  • sery twarde – jak nazwa wskazuje skórka jest twarda, sery dojrzewają 12 miesięcy lub więcej,
  • sery półtwarde – ich dojrzewanie wynosi maksymalnie 12 miesięcy, powstały w trakcie produkcji skrzep jest poddawany obróbce i prasowany,
  • sery miękkie – tutaj również nazwa mówi sama za siebie; okres dojrzewania takich serów to 10 – 30 dni, a konsystencja jest delikatna, do tej grupy zalicza się także sery z przerostem niebieskiej pleśni.
  • sery świeże – nie podlegają dojrzewaniu, spożywa się je od razu, bądź kilka dni po wytworzeniu.

Jak wybierać sery?– klasyfikacja serów

Cherles de Gaulle mawiał: “Jak można rządzić krajem, który ma dwieście czterdzieści sześć gatunków sera?”. Cóż… Może miał rację, bo każdy z nich jest wyjątkowy i żadnemu nie można się oprzeć. Jednak jak wiadomo gusta są różne, dlatego mając wybrany surowiec połowę sukcesu mamy za sobą. Reszta?

Chętnie odpowiemy na wszystkie Państwa pytania! W naszej ofercie znajdziecie mnóstwo serów i ręczymy, że są to produkty wysokiej jakości, które sprostają nawet najbardziej wymagającym.

Stąd zapraszamy na zakupy stacjonarne na Krupniczą 14 w Krakowie, bądź za pośrednictwem strony internetowej (zachęcamy do kontaktu telefonicznego lub przez e-mail!).

Wróć do listy wpisów

Dołącz do grona Przyjaciół Flomaro

Dołącz do newslettera - zdobądź 10% rabatu i ogromną dawkę wiedzy

    Administratorem danych osobowych w powyższym formularzu jest Flomaro Sp. z o.o. , NIP: 6751646817, Rynek Główny 28, 31-010 Kraków. Podanie danych jest dobrowolne, jednak jeśli ich nie podasz, nie będziesz mógł wypełnić formularza.

    Masz pytania? Z przyjemnością na nie odpowiemy

    Napisz do nas, opowiedz nam o tym czego oczekujesz.

    Odwiedź nasz sklep stacjonarny

    Dane firmy

    Sklep stacjonarny
    Flomaro Deli & Wine
    Krupnicza 14, 31-123 Kraków
    Pon. - Pt.: 9:30 - 19:00
    Sob.: 9:30 - 16:00
    Nd.: nieczynne

    Centrum dystrybucyjne
    Flomaro Deli & Wine
    Skośna 18, 30-383 Kraków
    Pon. - Pt.: 8:00 - 18:00
    Sob. - Nd.: nieczynne

    Sklep stacjonarny
    Flomaro Deli & Wine
    Krupnicza 14, 31-123 Kraków
    Pon. - Pt.: 9:30 - 19:00
    Sob.: 9:30 - 16:00
    Nd.: nieczynne

    Centrum dystrybucyjne
    Flomaro Deli & Wine
    Skośna 18, 30-383 Kraków
    Pon. - Pt.: 8:00 - 18:00
    Sob. - Nd.: nieczynne

    © 2024 FLOMARO. All rights reserved.

    Projekt i realizacja: Agencja kreatywna