Zamiast kontynuowania podróży po południowej Francji, dla odmiany zabiorę dziś was ze sobą na północny-zachód. Do najbardziej wysuniętego regionu na stałym lądzie — Bretanii.

Stereotypów o Bretanii nasłuchałam się tyle, że można byłoby poświęcić im osobny artykuł. Podobnie w przypadku jej walorów. I na nich chciałabym się skupić.

Breatania

Bretania jest jednym z najbardziej specyficznych regionów, jakie przyszło mi we Francji zobaczyć, tudzież „pomieszkiwać”. Ze swoją celtycką, a następnie germańską przeszłością, stanowczo przypomina bardziej Walię niż Francję. Sporów o nią również było niemało, gdyż to ogromne lenno francuskie stanowiło przedmiot rywalizacji pomiędzy nikim innym jak Francją i Anglią. Dodajmy do tego odrobinę króla Artura, jego dzielnych chevaliers, czarownika Merlina, Tristana i Izoldę i otrzymujemy dosyć magiczną, otuloną tajemnicami, niepewnościami mieszankę. Taka jest właśnie Bretania.

Sami Bretończycy mówią, że na ich lądzie czas zatrzymuje się. Nietrudno się z tym stwierdzeniem nie zgodzić. Życie bretońskim emerytom upływa na rencontres amicales, grze w pétanques, jedzeniu i piciu wina. Zatem bardzo francusko. Dodatkowo, nie muszą martwić się o hałaśliwe zachowania dużo młodszych sąsiadów, ponieważ dzieci, wnuki wyemigrowały z Bretanii, w głównej mierze do aglomeracji, która zwie się Paryżem, by móc tam edukować się, pracować, a następnie na starość lub na wakacje powrócić w rodzinne strony, de plus en plus à la mode.

*

Jeśli w podróżowaniu pociąga was fakt odkrywania sekretnych miejsc, gdzie ludzka ręka nie miała zbytniej ingerencji, koniecznie zaznaczcie na mapie Bretanię, jako obowiązkowy punkt, niekoniecznie wakacyjny.

– Urocze domki zbudowane z łupku, z niebieskimi, różowymi i zielonymi, błogo skrzypiącymi okienniczkami. Hortensje tworzące nierozerwalny związek z pejzażem bretońskim. Unoszący się w powietrzu zapach cydru, galettes du blé noir, crêpes, truskawek czy les huîtres avec du citron et de la baguette. Śpiew ptaków, dziesiątki roślin objętych ochroną w obłędnym lesie Brocéliande. Celtycka muzyka zmierzająca w nieznanym kierunku, ale docierająca do naszych uszu w trakcie licznych letnich festynów, podczas których można zobaczyć tradycyjne stroje bretońskie. I Bretończycy — wyjątkowo uprzejmi ludzie, z uśmiechem na twarzy, którzy najpierw czują się Bretończykami, a następnie Francuzami. I śpiewy, i tańce ludowe, wymagające praktyki, natomiast przynoszące ogromną radość. Namiastka Stonehenge, zmuszająca do refleksji. Orzeźwiające, wzburzone wody Atlantyku oraz wiatr układający niesfornie włosy, chcący wpleść się pomiędzy historię. Ślady Balzaca, Flauberta i Chateaubriand zaślubionych Bretanii. Nieopodal zaś kraina o nazwie Normandia, z Mont Saint Michel, z Deauville i z camembert.

*

Oto Bretania– poniżej mes top du top en Bretagne :

  1. Bretońskie pielgrzymki, festyny — niezapomniana i nieoceniona lekcja kultury w pigułce.
  2. Menhiry i dolmeny — siostry Stonehenge
  3. Wyspy : Île-aux-Moines et Île d’Arz
  4. Specjały kuchni bretońskiej : les galettes du blé noir (galety z mąki gryczanej, podawane na przeróżne sposoby, lecz najpopularniejsze z nich to te z jajkiem sadzonym, szynką i serem ; z konfiturą ; z kiełbasą przypominającą w 90 procentach naszą zwyczajną, tę dobrej jakości) ; naleśniki pod każdą postacią ; le cidre ; owoce morza, które w tym regionie mają wyjątkowo przystępne ceny ze względu na położenie geograficzne i obecność portów.
  5. Poranna kawa w brasserie, obserwując slow life Bretończyków i „wdychając” lokalne powietrze
  6. Las Brocéliande
  7. Okoliczne zamki
  8. Rennes (stolica regionu) oraz Vannes
  9. Odpoczynek nad brzegiem oceanu
  10. Wybrzeża Bretanii

Bretania słynie między innymi z produkcji cydrów ale nie tylko !

Wróć do listy wpisów

Dołącz do grona Przyjaciół Flomaro

Dołącz do newslettera - zdobądź 10% rabatu i ogromną dawkę wiedzy

    Administratorem danych osobowych w powyższym formularzu jest Flomaro Sp. z o.o. , NIP: 6751646817, Rynek Główny 28, 31-010 Kraków. Podanie danych jest dobrowolne, jednak jeśli ich nie podasz, nie będziesz mógł wypełnić formularza.

    Masz pytania? Z przyjemnością na nie odpowiemy

    Napisz do nas, opowiedz nam o tym czego oczekujesz.

    Odwiedź nasz sklep stacjonarny

    Dane firmy

    Sklep stacjonarny
    Flomaro Deli & Wine
    Krupnicza 14, 31-123 Kraków
    Pon. - Pt.: 9:30 - 19:00
    Sob.: 9:30 - 16:00
    Nd.: nieczynne

    Centrum dystrybucyjne
    Flomaro Deli & Wine
    Skośna 18, 30-383 Kraków
    Pon. - Pt.: 8:00 - 18:00
    Sob. - Nd.: nieczynne

    Sklep stacjonarny
    Flomaro Deli & Wine
    Krupnicza 14, 31-123 Kraków
    Pon. - Pt.: 9:30 - 19:00
    Sob.: 9:30 - 16:00
    Nd.: nieczynne

    Centrum dystrybucyjne
    Flomaro Deli & Wine
    Skośna 18, 30-383 Kraków
    Pon. - Pt.: 8:00 - 18:00
    Sob. - Nd.: nieczynne

    © 2024 FLOMARO. All rights reserved.

    Projekt i realizacja: Agencja kreatywna