Galette de Rois to tradycyjne francuskie ciasto, wytwarzane z okazji Objawienia Pańskiego. Z jego spożywaniem łączy się ciekawa tradycja, którą wam przybliżymy w tym krótkim wpisie.

Historia

Tradycja Galettes des Rois sięga początku XIV. Niektóre źródła mówią o tym, że ta tradycja była kultywowana już w Cesarstwie Rzymskim. Na początku wewnątrz ciasta było umieszczane ziarno bobu (fr. fève). Osoba która je znalazła, została uznawana przez domowników za ,,króla’’ lub ,,królową’’ i zakłada specjalnie przygotowaną koronę na głowę. 

Co więcej, ciasto było podzielone na równe kawałki, zgodnie z ilością spożywających je osób. Jeden z nich pozostawał na talerzu dla biedaka, który mógł w tamtym czasie zagościć w domostwie świętujących osób.  Z biegiem czasu, ziarno bobu zostało zastąpione przez porcelanowe figurki. W początkowej fazie, przypominały one wizerunek Dzieciątka Jezus. Obecnie wygląd figurek zależy od inwencji twórczej piekarza, co to zasady ma jednak nawiązywać do Święta Trzech Króli.

Wracając jednak do historii, ciasto było popularne wśród dworu królewskiego. Wedle zwyczaju, kobieta która znalazła ziarno bobu, mogła na jeden wieczór stać się królową i miała prawo do spełnienia jednego życzenia (fr. grâces et gentillesse). Zostało to jednak zniesione za panowania Ludwika IV. W tamtym burzliwym okresie (rewolucja francuska), zrezygnowano z produkcji Galettes de Rois w związku z zapotrzebowaniem na mąkę do produkcji chleba(klęska głodu).

Z biegiem czasu

Obecnie bardzo duża część francuskiej społeczności, nadal kultywuje tradycje. Jednak z czasem zanika korelacja z świętem religijnym a pozostaje świecki zwyczaj. Najpopularniejszy rodzaj Galette, wytwarzany jest z ciasta francuskiego z nadzieniem migdałowym. Sami, co roku wypiekamy je dla naszych klientów w Flomaro French Bistro & Shop. I wiecie co? Ciasto smakuje nie tylko Francuzom ale również Polacy rozkoszują się jego genialnym smakiem. Zatem, pozostaje nam życzyć smacznego ! 

Korzystając z okazji, życzymy wam wszystkiego dobrego w nadchodzącym nowym roku !

Team Flomaro

Marek, Robert, Kamil i Florent

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *